Описание
-Слово “більярд” відбулося з французької мови, від слова “billart” - одна з дерев’яних палиць, або “bille” - куля. Історія більярда довга і дуже багата. У більярд грали королі і прості люди, президенти, психічно хворі, леді, панове, і всевозмиожниє шустріламі.
Більярд розвинувся з гри на лужку, подібному до крокету, в яку грали протягом 15-го сторіччя в Північній Європі і, ймовірно, у Франції. Дана гра була переміщена в закрите приміщення на дерев’яний стіл, обтягнутий зверху зеленою тканиною, щоб моделювати траву, а навколо країв була поміщена проста межа. Кулі штовхали і рухали дерев’яними палицями, названими “мулавамі”.
Більшість всієї інформації про ранній більярд отримана в результаті вивчення рахунків гри середньовічної знаті. Назва гри звучала як “Благородна Гра Більярда” з початку 1800-х років, але є одне не дуже достовірне свідоцтво того, що люди всіх шарів суспільства грали в гру починаючи з 1600-х років.
В 1600 році гра вже була достатньо знайома публіці. І навіть Шекспір згадував про більярд в своєму творі “Ентоні і Клеопатра”.
Гра в більярд була розвинена в кінці 1600-х років. Коли куля лежала біля краю столу, мулавой було дуже незручно штовхати цю кулю, оскільки мулава на кінці мала значне потовщення. І гравці перевернули мулаву і використовували її тоншу ручку, щоб ударити кулю. Ручку називали “чергою”, подразумевающей “хвіст”, від якого ми отримуємо слово “кий”.
Протягом довгого часу тільки чоловікам дозволяли використовувати кий. Жінки були вимушені використовувати мулаву, тому що вважалося, що вони незграбніші і, ймовірніше, розірвуть тканину києм.
Столи спочатку мали плоскі бічні стінки для бортів, і їх єдина функція полягала в тому, що вони перешкоджали кулям вискочити за межі столу. Вони нагадували річкові береги і навіть були названі “банками”. Гравці виявили, що кулі могли підстрибнути і відскочити від бортів і почали навмисно прагнути робити такі відскоки. Таким чином, вираз “банк стріляв” означає, що куля відскочила від борту.
Більярдне устаткування поліпшувалося швидкими темпами, особливо в Англії після 1800 року, в значній мірі із-за індустріальної революції. Мів тоді в більярді використовувався для того, щоб збільшити тертя між кулею і києм.
Шкіряний наконечник кия, яким гравець може здійснити обертання кулі, був вдосконалений до 1823 р. Гаудієр виявив вулканізацію каучуку в 1839, і до 1845 це використовувалося, щоб зробити більярдні наконечники.
“Два до одного” - таке відношення довжини до ширини столу стало стандартним в 18-му сторіччі. На той час не було ніяких постійних вимірювань столу. До 1850, більярдний стіл, по суті, розвинувся в його поточну форму.
Домінуючою більярдною грою у Великобританії приблизно з 1770 до 1920-х був Англійський більярд, що грається з трьома кулями і шістьма лузами (кишенями) на великому прямокутному столі. Британська більярдна традиція продовжена сьогодні, перш за все, через гру більярда. Це складна і барвиста гра, що комбінує наступальні і захисні аспекти і грається вона на тому ж самому устаткуванні, що і Англійський більярд, але з 22 кулями замість трьох. Британська тяга до більярда порівнянна тільки з американською пристрастю до бейсболу. Змагання по більярду проходять щодня у Великобританії.
Гра з вісьма кулями була винайдена незабаром після 1900 року. Гра з дев’ятьма кулями - розвинулася приблизно до 1920 року.
З 1878 до 1956 року більярдні турніри проводилися почи щорічно. Час від часу, включаючи час протягом Громадянської війни, результати гри в більярд отримали ширшу популярність, ніж військові новини. Гравці були настільки відомі, що був випущений цигарковий папір з їх зображеннями.
Після війни більярд був відновлений двома подіями, одне відбулося в 1961, інше в 1986 році. Першим був випуск кінофільму “Шустріла”. Чорно-біла плівка зобразила темне життя шустріли білярдного об’єднання з Полом Ньюманом в головній ролі. Нові більярдні кімнати відкрилися по всій країні.